Köszönetünket és az eredményeket a buddhista Sangha vezetőinek, a közeli és távolabbi szerzeteseknek és apácáknak, buddhistáknak, jótékonysági szereplőknek a Vietnám-Magyarország kapcsolatokért felelős Alapítvány nevében tisztelettel meghívjuk a hűséges buddhistáknak, hogy vegyenek részt a Grand A Dai Bi Temple megnyitó ünnepsége.

Kedves Buddhisták és kedves mindenki!

Köszönhetően a „Három Ékszer” (vagy „Három Menedékhely: Buddha, Dharma és Sangha) áldásának és a Magyar Vietnámi Kapcsolatért Alapítvány finanszírozásának, egy hosszú építési időszak után a Buddhista „Dai Bi” szentély elkészült Simontornyán. A „Dai Bi” szentély megnyitó ünnepségét 2018. szeptember 19-én, szerdán (a holdév augusztus 10. napján) tartják.

A „Dai Bi” szentély az első hivatalos vietnámi Buddhista Szentély Magyarországon. A szentélyt a Simontornyai Mózsé-hegyre építették, melyet hátulról a hegy „támaszt”, bejárata pedig a Sió folyóra néz. A „Dai Bi” szentély mérete nem nagy, azonban egy teljesen vietnámi stílusban épült pagoda, kettős hajlított tetővel, melyet sárkányok díszítenek. A pagoda ajtaját két szent szobra őrzi. Az egyik az erőt szimbolizálja, mely egy kardot tart a kezében, a másik szent pedig a tudást. A szentélyben lévő harang „Hue” volt császárvárosából származik, amely város a vietnámi buddhizmus bölcsője. Az udvart gránitoszlopok veszik körül, amelyek fölött lótusz alakú márvány lámpák láthatók. Minden buddhista szentélyt körül kell ölelnie egy gyümölcsöskertnek, amely hozzájárul, hogy „Buddha-földjén” még tisztább és csendesebb legyen a környezet. Ez természetesen itt sincs másként. A Szent Teremben minden tárgy, és a „Három Ékszer” is Vietnamból származik. Az „Amitabha Buddha” szobra - mely kb. 500 kilogramm - jellegzetes tömör vörösrézből, míg a „Bodhisattva Avalokitesvara” és a „Bodhisattva Mahayana” szobra pedig fényűző zöld kőből készült. A pagoda ajtaját is vietnami stílusban, tömör rózsafából faragták. Az ajtó alsó részén a négy jellegzetes szent állat (a sárkány, az oroszlány, a teknős és a főnix madár) látható, míg a felső részén a négy évszak növényei (a cédrus - a tél, a krizantém - az ősz, a bambusz - a nyár és egy keleti tavaszi virág - tavasz) láthatók. A négy évszak, a négy szent állat, illetve az erőt és a tudást szimbolizáló szent szobra az egész világot szimbolizálja, továbbá mind egymás jótékony hatását erősítik.

A „Dai Bi” szentély megnyitó ünnepségén a Vietnámi Buddhista Központi Szangha delegációja részt vesz. A delegáció nyolc szerzeteséből áll, Thich Thien My vezetésével, aki Vietnámi Buddhista Központi Szangha nemzetközi kapcsolat osztályának vezető helyettese. Szintén az ünnepségen üdvözölhetjük Mr. Hau A Lenh-t, a Vietnámi Hazafias Népfront Főtitkárát, valamint várjuk a magyar és vietnami kedves vendégeket.

A Dai Bi Pagoda építését a Magyar Vietnámi Kapcsolatért Alapítvány finanszírozta és azzal a céllal jött létre, hogy a magyar társadalmat szolgálja és a buddhistákat világszerte. A szentély ajtaja mindig nyitva áll mindenki előtt, szeretettel várja a zarándokokat is!

A szentély nem csak vallási célt szolgál, hanem kulturális jelentősége is van, mert általa betekintést nyerhetünk a vietnámi kultúrába.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt! 

Dr. Phan Bich Thien 
A Magyar Vietnámi Kapcsolatért Alapítvány Elnöke